Rendkívül fontos mérföldkőhöz érkeztünk 2019 tavaszán a műanyagok felhasználásának terén: hivatalosan is elfogadta ugyanis az egyszer használatos műanyagok betiltását az Európai Unió általános ügyekkel foglalkozó tanácsa, mely értelmében 2021-től tiltott az eldobható műanyag termékek használata az EU tagállamaiban.
A fenntartható jövő érdekében az új szabályok megtiltják az olyan eldobható műanyagtermékek használatát, amelyek alternatív termékkel helyettesíthetők:
- egyszer használatos evőeszközök és tányérok
- szívószálak
- műanyag fültisztító pálcikák
- léggömbök pálcikái
- oxidatív úton lebomló műanyagok, ételtartók, stb.
Az új szabályok kiterjednek a hulladékok újrahasznosítására is: a tagállamoknak 2029-re a műanyag flakonok 90 százalékát össze kell gyűjteniük, a műanyag palackoknak 2025-re legalább 25 százalékban, 2030-ra pedig már 30 százalékban újrahasznosított anyagból kell állniuk.
Azt azonban fontos hangsúlyozni, hogy az EU elsősorban nem ezen termékek teljes betiltását, hanem ezek egyszer használatos formáit szeretné betiltani. Ez azt is jelenti, hogy a betiltás után is lehet majd a boltok polcain találni ilyen termékeket – annyi különbséggel, hogy azok többszöri használatra szánt, illetve alkalmas termékek lesznek, vagy környezetbarátabb anyagból fognak készülni.
Globális helyzet
Az Európai Bizottság adatai szerint napjainkban a tengerekbe kerülő szemét 80 százaléka műanyag, amely rendkívül lassú bomlása miatt felhalmozódik a tengerekben, óceánokban, ellehetetlenítve ezzel az ott élő élőlények létezését. Azon túl, hogy az általuk véletlenül elfogyasztott, vagy akár a rájuk tekeredett műanyagok közvetlen módon ölik meg az állatokat, a tengeri teknősök, fókák, bálnák, madarak és halak szervezetében már megjelent a műanyag – amely így az emberi élelmiszerláncba is bekapcsolódik. Arról, hogy a mikroműanyagok milyen mennyiségben vannak jelen a mindennapjainkban, ebben a bejegyzésünkben írtunk részletesen.
Az 1950-es évektől, azaz a műanyag elterjedésének kezdete óta több mint 8,3 milliárd tonna műanyagot gyártottunk. Ez azt jelenti, hogy a valaha gyártott és kidobott műanyagok még léteznek valahol, valamilyen alakban a Földön. Mivel a műanyagok többsége nem bomlik le teljesen, ezért darabjaik több száz, akár ezer évig velünk maradnak. Az óceánokba évente nagyságrendileg 8 millió tonna műanyag kerül – ha így folytatjuk, 2050-re több lesz a műanyag az óceánokban, mint a hal.
A világméretű problémára az jelenthet megoldást, ha megpróbáljuk megakadályozni, hogy még több műanyag kerüljön a világ óceánjaiba, illetve úgy általában forgalomba. A vizekben található műanyag legnagyobb részét ugyanis az általunk használt egyszer használatos műanyagok teszik ki: a műanyag evőeszközök, poharak, cigarettacsikkek, vagy a fültisztító pálcikák – ezek az aprónak tűnő, ámde annál nagyobb környezetszennyező hatással bíró termékek a tengeri hulladék majdnem felét teszik ki.
Ennek megoldása érdekében az Uniós Tanács tájékoztatása szerint az új szabályok megtiltják több olyan eldobható műanyagtermékek használatát, amelyek alternatív termékekkel helyettesíthetők. Ezenfelül pedig konkrét intézkedéseket is bevezetnek a leggyakrabban hulladékká váló műanyagtermékek használatának visszaszorítása érdekében.
A tiltás egyes vállalkozások működésére is hatással lesz (korábban itt számoltunk be arról, hogy a McDonald’s már megkezdte a kísérleteket a szívószál kiváltására), így vélhetően alternatív megoldásokkal kell előállniuk az érintetteknek. Az alábbiakban bemutatunk néhány egyszerű megoldást, amellyel magánszemélyként egyszerűen leválthatjuk már megszokott termékeinket környezetbarát alternatívákra.
Mivel helyettesítsünk?
A műanyag evőeszközök helyett elérhetők fém, vagy fa alternatívák is, amelyek jóval környezetkímélőbbek plasztik társaiknál. Ma már az otthoni konyhai eszközök esetében is találhatunk a szilikon ecsetek, műanyag szedőkanalak helyett fából készült terméket, esetleg fémet, bambuszt, vagy üveg eszközöket.
A műanyag dobozokra tökéletes megoldás lehet a befőttes, vagy csatos üvegek használata, amelyeket nem is feltétlenül szükséges újként megvásárolni, hiszen a kiürült üvegek elmosott állapotukban tökéletes alternatívaként szolgálhatnak.
A PET-palackok sorozatos újravásárlása helyett az üvegből vagy fémből készült kulacsok már széles skálájából választhatunk fenntarthatóbb megoldást, amelyet mindenhova magunkkal vihetünk.
A szívószálak esetében is találkozhatunk fémből, bambuszból vagy üvegből készült szívószállal. A termékről, amelyből becslések szerint az Egyesült Államokban naponta több mint 500 milliót használnak, ebben a bejegyzésünkben írtunk részletesen.
Szerencsére ma már könnyedén elérhetők az alternatív megoldások a piacon, az azokra való áttérést pedig különösebb erőfeszítés nélkül már el is lehet kezdeni. Az EU lépése segíthet előmozdítani és felgyorsítani ezt a folyamatot.
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon!