Beindult a nagy szívószál para! A műanyag szívószálak elleni háború egyre intenzívebb, főleg, hogy olyan nagyvállalatok mint a McDonald’s, és nagyvárosok mint New York üzentek hadat a vékony műanyag csövecskék ellen. A cél, hogy olyan alternatív megoldást találjanak a koktélok és üdítők fogyasztásához, amelyek funkciójuk betöltését követően nem szennyezik a környezetet, nem pusztítják az óceánok élővilágát.
A harc megindulása nem meglepő – a becslések szerint csak az Egyesült Államokban naponta több mint 500 millió műanyag szívószálat használnak és dobnak el a fogyasztók. Ez emberenként naponta 1,6 szívószálat jelent, ami évente 175 milliárd felhasznált – és eldobott(!) – műanyag szívószálat jelent. És akkor csodálkozunk, hogy szinte naponta találnak a tengeren dolgozók teknősöket szájukba akadt műanyag csövecskékkel.
És habár a szívószálak csak egy nagyon apró töredékét jelentik a műanyaghulladéknak, ezek azok, amelyek a legnagyobb arányban kerülik el a szelektív hulladékgyűjtőket és végzik a földön, tengerparton, óceánokban vagy jobb esetben a kommunális szemétlerakó telepeken.
A szívószálak elleni harc persze nem zajlik zökkenőmentesen: a McDonald’s részvényesei néhány napja utasítottak el egy javaslatot, amely arra vonatkozott, hogy a gyorsétterem lánc hagyjon fel a műanyag szívószálak alkalmazásával, és keressen alternatívákat ezeknek kiváltására. Az elutasítás ellenére a McDonald’s megkezdte a kísérleteket az eszköz kiváltására, az Egyesült Királyságban például a közeljövőben már csak kérésre adnak műanyag szívószálat a vevőknek.
A szigetország olyannyira állt élére a műanyag csövecskék elleni arcnak, hogy áprilisban bejelentették, hamarosan betiltják a műanyag szívószálak és fültisztító pálcikák forgalmazását az országban.
A jó hír az, hogy a műanyag szívószálak elleni harcnak mi magunk is lehetünk a katonái – egyáltalán nem szükséges ugyanis a csövecskékre hagyatkozni az italok elfogyasztásához – nyugodtan ihatunk pohárból vagy éppen üvegből is, és ezzel ismét eggyel kevesebb szívószálat jutattunk a hulladékok közé! Ha azonban ragaszkodunk a segédeszközhöz, lassan az alábbi alternatív lehetőségek közül is választhatunk.
1. Szalmaszál
A modern műanyag csövecskék megjelenése előtt – főleg az 1800-asas években – ezek voltak a népszerű kísérői a koktéloknak, üdítőknek. Az ezekhez való visszatérés nem jelentene mást, minthogy ismét előveszünk egy korábban már bevált eszközt a szürcsölésre – és mivel a retró ma nagy divat, miért is ne tennénk! Olyannyira, hogy ma már boltban is kapható a vegyszermentesen termesztett gabonák szárából készített szalma-szívószál.
2. Szívószál papírból
Ez sem egy új találmány: az első valóban működő eszközökre vonatkozó szabadalmat 1888-ban jegyeztette be egy bizonyos Marvin Stone, aki parafin bevonatú manilapapírból készítette a szívószálakat. És hogy ez mennyire jól működött, mi sem bizonyítja jobban, hogy az ezzel az eljárással készült eszközök egészen az 1960-as évekig – a műanyag szívószálak megjelenéséig – egyeduralkodók voltak a szívószálak piacán.
3. Fém szívószál
Az alumíniumból, rozsdamentes acélból vagy titánból készült szívószálak tartósak és jóval környezetbarátabbak, mint az egyszer használatos műanyag alternatíváik. Ezeket kiváló minőségű fémekből készítik, és külön keféket is gyártanak a könnyebb tisztításuk érdekében. Sőt, egyes típusok még hajlíthatóak is.
4. Szívószál bambuszból
A fenntartható módon termesztett bambuszerdőkből származó természetes szívószál könnyű és újrahasznosítható alternatíva a műanyag csövecskék kiváltására. Ma már interneten több helyről is beszerezhetőek, és habár nem olcsóak, újrafelhasználható voltuk révén áruk hamar megtérül, arról nem is beszélve, hogy ki dobna ki egy menő, bambuszból készült szívószálat.
5. Üvegből szívószálat
Az üveg egy másik anyag, amely felhasználható újrahasznosítható és tartós alternatívát jelent a műanyag szívószálak kiváltására. Takarítása ugyan macerás, és törékeny is, de kétségkívül menő megoldás az unalmas műanyag csövecskék kiváltására.
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon!