Elképesztő újdonságnak számít az energetikai piacon az az úszó szélerőműpark, amit nemrég helyeztek tesztüzembe Skóciában. Bár igaz, hogy globálisan a napenergia jobban terjed a szélenergetikai megoldásoknál, mégsem kell temetnünk ez utóbbi megoldást. Az olyan óriási amerikai tech cégek, mint a Facebook vagy az Amazon, továbbra is kötelező elemként fejleszttetnek (nagyrészt saját felhasználásra) újabb és újabb szélerőműparkokat is az adatközpontjaik mellé. Ezek kapcsán érkeztek hírek ezen a héten – lássuk a részleteket!
A Skócia partjainál épített úszó szélerőműparkkal kapcsolatosan izgatottnak tűnik a globális energetikai ipar, hiszen a világon elsőként valósult meg ilyen – alapvetően lebegő szélszigetekre épülő – projekt, amely egyébként nemrég állt üzembe, kezdte meg az energiatermelést. Már a szélturbinák szerkezete is igen tiszteletre méltó: egyenként több mint 100 tonnát nyomó 253 méter magas eszközökről van szó, amelyeket a vízben szintén erős, 1200 méternyi horgonyszerű láncok tartanak egyensúlyban. Összesen egyébként 30 megawattnyi megújulóenergia-termelő kapacitásról beszélünk, amivel 20 ezer otthon áramigényét tudják teljesen ellátni. Ennek a projektnek a megítélésén az is javít, hogy az elismert MIT tudósai szerint az irány maga nagyon is támogatandó, hiszen az óceánok felett 70 százalékkal erősebben fúj a szél, mint a szárazföldek felett. Elméletileg így 3 millió négyzetkilométernyi óceánon üzemeltett szélerőművel – és ez persze egy erősen teoretikus felvetés – kielégíthető lenne a Föld teljes energiaszükséglete.
Mindeközben tovább épül az amerikai óriás tech cégek szélenergia-felhasználásának infrastruktúrája – ugyan nem az óceánon, hanem pont ellenkezőleg: a sivatagok területén. A Facebook nemrég jelentette be, hogy Nebraska államban újabb adatközpontot építtet, amelynek az energiaellátást egy új szélerőműpark fogja megoldani. A széltornyok összesen 320 megawattnyi kapacitással bírnak majd. Ez a névleges termelési kapacitás 90 ezer háztartás számára elegendő villamos energia termelésére lenne elegendő, de nagy része így természetesen az adatközpontot fogja kiszolgálni. Az Amazon pedig szintén ebben az évben adta hírül, hogy Texas államban egy több mint 100 szélturbinából álló szélfarmmal kötöttek hosszú távú szerződést energiafelhasználásuk egy részének kielégítésére. Ezzel együtt az Amazonhoz köthető szélfarmok így több mint 1 millió megawattórányi áramot termelnek majd évente.
Azt érdemes ezek mögött a hírek mögött érteni és látni, hogy az ilyen óriási méretű és energiaszükségletű vállalatok, mint amilyen az Amazon és a Facebook, egyrészt nagyon is rá vannak utalva a fogyasztóik szemében is szimpatikusnak számító környezetkímélő megoldásokra, másrészt a világon elsőként nekik volt elegendő forrásuk hozzá, hogy ezeket elkezdjék kiépíteni. Azaz ők már akkor is belevágtak a megújulók hasznosításába, amikor ez még semmilyen számításban nem tűnt megtérülő befektetésnek. Lehet, hogy ők már előre megérezték a változó idők szelét?
Nekünk pedig azt üzenik a fejlesztések, hogy egyrészt az ilyen típusú megoldások egyre trendibbek, másrészt egyre magasabb fokon tudják bizonyítani hatékonyságukat ezek a technológiák. Hiszen, ha a Facebooknak megfelelő megoldást jelentenek, akkor más számára is kielégítő technológiákról beszélünk!
Forrás: Origo, Origo, HVG, BBC
További érdekes olvasnivaló:
A Hywind Scotland beruházás összefoglalása egy prezentációban
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon!