Az Európai Unió megemeli a megújuló energiaforrásokból felhasznált energia 2030-ra elérendő részarányára vonatkozó célkitűzéseit: az új célszám 32 százalék. A napokban bejelentett döntést úgy az iparági szereplők, mint a szakmai és civil szervezetek is örömmel fogadták. Nem véletlenül, hiszen az új elérendő érték elég ambiciózus, ugyanis pontosan 5 százalékponttal magasabb a korábban megállapított 27 százalékos célértéknél.
Az új célszám megszületését 18 hónapnyi vita előzte meg, és annak értéke középutas megoldást jelent, hiszen felette van a britek által óhajtott 30 százaléknak és alatta a spanyol és olasz kormány által sürgetett 35 százaléknak. A szakértők szerint az új érték eléréséért folytatott küzdelem mindenképen a párizsi klíma-megállapodásban foglaltak megvalósítását támogatja, miközben a klímavédelmi mellett középtávon gazdasági és társadalmi előnyei – például az energiaimport-függőség csökkentése révén - is elvitathatatlanok.
Az, hogy az új célérték az Egyesült Királyságra is alkalmazandó lesz-e a BREXIT megvalósulását követően, alapvetően a kilépési tárgyalásoktól függ, az azonban biztos, hogy 2023-ban az előrehaladás felülvizsgálatára kerül majd sor, hogy kiderüljön, lehet-e esetlegesen tovább növelni a 32 százalékos tervezett részarányt. 2016-ban egyébként az Európai Unió energiafelhasználásának 17, az Egyesült Királyságénak 9 százaléka származott a megújuló energiaforrásokból.
A bizottság által elfogadott új célszám életbe lépése elé akadályt már csak az Európai Unió parlamentje és tanácsa gördíthet, akiknek az elkövetkező hónapokban jóvá kell hagyniuk a bizottság javaslatát. Elnézve azonban a további növekedést követelő zöldszervezetek megnyilatkozásait, nehezen képzelhető el, hogy a javaslat ezen a két fórumon elbukjon…
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon!