Egyre több műanyagot használunk fel, amelynek köztudottan nagyon káros következménye van a környezetünkre. Az egyik leginkább műanyagigényes szektor a különféle üdítőital-gyártó cégeknek palackokat gyártó vállalkozások piaca. Szerencsére észlelhető egyfajta elmozdulás a fenntartható fejlődés felé nem pusztán a lakosság, de ezen gyártók és vállalatok részéről is. Több kutatás is zajlik, amelyek azt célozzák, hogyan lehetne visszaszorítani a „mű” műanyagot, és átállni egy környezetkímélőbb megoldásra. A bioműanyag, a cukornádból, fából és kukoricából készül és a jövő egyik fő „mű” műanyag-helyettesítője lehet... az olajvállalatok nagy örömére.
A statisztikák szerint világszinten egymillió műanyag palackot vásárolunk percenként, és ez a szám 2021-re 20 százalékkal növekedni fog. Ha arra gondolunk, hogy évente több tonna műanyag kerül hulladékként például a tengerekbe, óceánokba és hozzávesszük, hogy egy műanyag palack átlagosan 400-450 év alatt bomlik le, akkor elég sötét jövőkép tárul elénk (azt már csak félve említem, hogy a műanyag sajnos a halak szervezetéből mikroszkopikus méretű műanyagdarabkák formájában az emberi szervezetbe is könnyen bekerül).
Kivéve, ha találunk egy természetes és gyorsan lebomló alternatívát, például a bioműanyagot, amely Európában jelenleg pusztán még csak egy százalékát teszi ki a teljes felhasználásnak.
A változáshoz idő kell tehát, és a műanyag palackok száma még egy jó darabig növekedni fog, viszont a számok pozitív trendet sugallnak. A European Bioplastics Association (EBA) adataiból kiderül, hogy míg a bioműanyagok globális termelése 2017-ben 2,05 millió tonna volt, addig 2022-re körülbelül 2,44 millió tonnát fognak előállítani belőle. Tavaly a globális bioműanyag-termelés kapacitás 50 százaléka Ázsiában, míg egy ötöde Európában valósult meg. A társaság tagjai között olyan nagy cégeket találunk, mint a Cargill, a Mitsubishi Chemical Holdings, a BASF, vagy a finn papírgyártó Stora Enso Oyj.
Szerencsére a palackok felhasználói is a környezetkímélőbb megoldások felé mozdulnak. A Coca-Cola például készített egy fenntarthatósági akciótervet, amelyben a fontos intézkedések között szó esik például a termékek csomagolásáról is. Eszerint az újrahasznosított PET-palack, valamint a bioműanyag teszi ki a csomagolásuk nagy részét: a cég 40 milliárd üveg csomagolásához használ fel bioplasztikot világszinten.
Jó hír, hogy úgy tűnik, ez még csak a kezdet: világszinten egyre több vállalat gondolja újra a csomagolásokhoz használt anyagok és technológiák mikéntjét, és használ fel bioműanyagot a fenntarthatóság jegyében. A kutatás-fejlesztés területén is láthatunk pozitív példákat. Legutóbb például arról írtam bejegyzést itt a blogon, hogy kutatók egy csoportja megtalálta a módját annak, hogyan állítson elő leghatékonyabban szén-dioxidból etilént, a műanyag-gyártás egyik alapanyagát.
A fentiek mentén - talán a nem is túl távoli jövőben – a fiatalok már csak a múzeumokban találkozhatnak majd a „mű” műanyagokkal.
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon!