Hatalmas lépést tettek előre a megújuló energiaforrásokra alapozott kapacitások az elmúlt napokban: Németországban először kapott kivitelezési engedélyt egy olyan tengeri szélerőműpark, ami a tervek szerint lényegében szubvenció nélkül is megáll a lábán, azaz nem kell állami támogatással biztosítani az üzleti fenntarthatóságát. Míg a legutóbb engedélyezett tengeri szélerőműparkok kilowattóránként 0,44 eurócent támogatást kapnak 20 éven át, addig a most engedélyezett négy projekt közül három maximum 0,06 cent ilyen támogatásban részesülhet, míg egy projekt teljesen támogatás nélkül működik majd.
A megújulók használatát gazdasági oldalról támadók sokszor elmondták, hogy a magas német villamosenergia-árak egyik oka a zöld energiatermelő technológiák erőltetett terjesztése – számukra ez a mostani fejlemény igazi hideg zuhanyként hathat. Főleg, hogy ez a mostani bejelentés mutatja, hogy amíg 5-8 évvel ezelőtt a projektek inkább hosszú távon éreztették gazdasági-társadalmi fenntarthatósági hatásukat (gazdasági alatt jelen esetben a beruházás megtérülését, társadalmi alatt pedig a megfizethető fogyasztói árakat értjük), a most engedélyezett erőműparkok már rövidtávon szolgálják a fenntarthatóság környezeti lába mellett a gazdasági-társadalmi fenntarthatósági törekvéseket is.
A tényszerűség kedvéért érdemes tudni ezekről a most engedélyt kapott szélerőmű parkokról, hogy a termelést 2021-ben kezdik majd meg. Valamint azt is, hogy jelenleg 16 tengeri szélerőmű-park működik Németországban 4100 megawattos együttes áramtermelési kapacitással, amelyet 2030-ig 15000 megawattra terveznek növelni.
Varró László, a Nemzetközi Energia Ügynökség vezető közgazdásza szerint, ez a mostani az idei év eddigi legnagyobb energetikai meglepetése. Azt azért ő is megjegyezte, hogy számos szerencsés momentum együttállása támogatta ezt a mostani a bejelentést (de hát az élethez is kell a szerencse): egyrészt a beruházás alapvetően a már meglévő energetikai infrastruktúrára építkezik majd, másrészt a természetrajzi adottságok is nagyon kedveznek a projekt megtérülésének a kiemelkedően szeles időjárás miatt. Ráadásul a tenger közepén még a fenntartható fejlődésre igencsak végzetes NIMBY látásmód (angol betűszó, jelentése „ne az én hátsóudvaromban”, vagy „Not in my backyard”) is kevésbé gázolhat bele a tervek kivitelezésébe.
Fontos leszögezni, hogy éppen a Varró László által is említett szerencsés körülményeknek köszönhetően valószínűleg kevés ehhez hasonló projektről kapunk majd hírt a jövőben. Viszont ez a mostani bejelentés is mutatja, hogy van létjogosultságuk a megújuló energiaforrásoknak a német (európai, magyar – tetszés szerint behelyettesíthető) energiarendszerben. És ennek mi is haszonélvezői lehetünk idővel.
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon!