Az angol labdarúgás első osztályú bajnokságát, a Premier League-t, a válogatottjuk bukdácsolásának ellenére, a mai napig az egyik legpatinásabb versenysorozatnak tekintik a futball világában. A teljes angol futballvilág kisebb csapatainak az olyan sztárklubok mellett, mint a Manchester United, a Liverpool, a Chelsea, vagy az Arsenal nehéz kitűnniük, bár a kupaküzdelmek során minden évben akadnak meglepetéscsapatok. A Forest Green Rovers csapata ugyan csak az Angol ötödosztályban szerepel, mégis a figyelem középpontjába került az elmúlt napokban. A Nailsworth városában található világoszöld-fekete csapat számára egy új stadiont építenek, amely azért lesz rendkívüli, mert teljes mértékben fából készítik, emellett a létesítmény energiaellátását kizárólag megújuló energiaforrások felhasználásával biztosítják majd az üzemeltetés során.
Az ötödosztályú futballcsapattól nem idegen a fenntartható megoldások szorgalmazása, vagy a zöld-energia hasznosítása. 2011 decemberében 180 napelemet szereltek fel a kiscsapat stadionjában, ami lehetővé tette, hogy a létesítmény energiafogyasztásának 10 százalékát megújuló energiaforrások felhasználásával tudják biztosítani. Szintén a futballcsapat megújulóenergetikai törekvését példázza, hogy 2012 áprilisában egy teljesen önműködő, napenergiát hasznosító fűnyíró-robotot kezdtek el „alkalmazni” a gyep karbantartására. Az angol klubnál a napokban jelentették be, hogy a csapat új stadionjának teljes egésze fából készül majd.
A focicsapat napelemes MowBot-ja
A kiscsapat új stadionja 5000 fő befogadására lesz alkalmas és amellett, hogy csak zöld-energiát használ majd működése során, amint felépül, ez lesz a világ első olyan futballstadionja, amely teljes egészében fából készült. A nyertes pályázat, amelyet a londoni székhelyű Zaha Hadid Architects készített el, 50 nevezés közül nyerte el a megbízást. További különlegesség, hogy a tervek szerint, a stadion környezetében mind természetvédelmi terület (ami illeszkedik majd a stadion környezettudatos koncepciójához), mind tömegközlekedési csomópont is lesz (ami egy angol futballstadionhoz elengedhetetlen).
A Forest Green Rovers stadionjának belső tervei
A fenntarthatóság egyik alapvető eleme az építészet során felhasznált anyagok feldolgozásának energiaigényének csökkentése. A fa, mint építőanyag újra nagy népszerűségnek örvend az építőiparban, hiszen a megmunkálása jóval kevesebb károsanyag-kibocsátással jár, mint az acél, vagy a beton használata. Az angol futballklub stadionja egyedülálló lehet a maga nemében, de bízzunk benne, hogy a jövőben egyre több építészeti megoldásban lesz jelen a fenntarthatóság. Hazánkban a Pancho aréna épült hasonló stílusban (már ami a fa, épületszerkezetként való alkalmazását illeti), amelynél a vasbeton pillérekből tör elő a fából készült rácshéj-szerkezetű tető.
A nyertes projektet készítő vállalat a Zaha Hadid Architects nevet viseli. Zaha Hadid, a vállalat egykori vezetője és névadója egy iraki születésű építész volt, akit már több nemzetközi díjjal is elismertek (Pritzker-díj, Stirlig-díj). Zsenialitásával Magyarországon is találkozhatunk, ugyanis ő tervezte a kavics alakú Orco irodaházat.
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon!