Tavaly 16 évesen környezetvédelmi aktivistaként robbant be a köztudatba egy svéd tinédzser, Greta Thunberg, aki azóta már a világ vezetőivel tárgyal, találkozott Barack Obamával és Angela Merkellel, beszédet mondott az ENSZ New York-i klímacsúcsán, szerepelt a TIME magazin címlapján, találkozott a pápával, átszelte az óceánt vitorlással, mindemellett pedig még Nobel-békedíjra is jelölték. Nem túlzás azt állítani, hogy a környezetvédelem tekintetében korunk egyik legjelentősebb alakjáról van szó, aki fiatal életkora ellenére rengeteget tett már a klímavédelem érdekében és akinek tevékenységéről most Greta vagyok címmel jelent meg egy könyv hazánkban.
Greta az elmondása szerint 8 éves korában hallott először a környezetszennyezésről, amelynek mértéke már első hallásra is megdöbbentette. Ekkor kezdett el aktívabban is foglalkozni a témával, amely ugyan mélységesen lehangolta, egyúttal felébresztette benne a tenni akarást. Lelkesedése nyomán aktívan gyűjtötte az információt a témában, könyveket olvasott, és igyekezett minél jobban tájékozódni. A kellő mennyiségű információ birtokában a tinédzserlány azzal kellett, hogy szembesüljön, hogy alig, vagy egyáltalán nincsenek olyan folyamatok, döntések és korlátozások, amelyek valós eredményekhez vezethetnének a klímaváltozás elleni harcban.
Ekkor döntött úgy, hogy a saját kezébe veszi jövőjét. 2018-ban az iskola helyett péntekenként a svéd parlament előtt tüntetve töltötte napjait, annak érdekében, hogy felhívja a döntéshozók figyelmét a klímavédelem fontosságára. A csendes, békés és akkor még egyszemélyes tüntetésre egyre többen kapták fel a fejüket; nem sokkal később pedig a híre bejárta először a svéd, később a teljes nemzetközi médiát is. A nagy mértékű figyelem és ismertség révén a megmozdulásból egy nemzetközi tüntetéssorozat nőtt ki, Fridays for Future néven, amelyhez világszerte összesen több millióan csatlakoztak már. Megszólalásai, kulcsfontosságú üzenetei azóta is valóságos lavinaként terjednek a közösségi média felületein, elsősorban a fiatalabb generációk körében, a mozgalom hatékonysága tehát nem is kérdéses.
A (sokak szerint) kicsit nyers stílusú lány korát meghazudtoló határozottsággal és céltudatossággal közvetíti kulcsfontosságú üzeneteit a retorika különböző eszközeivel élve, hatalmas közönség előtt. Greta rengeteg kritikát is kap, sokan ellenzik tevékenységét, azt azonban nem tagadhatjuk, hogy kiemelt jelentősége van a közbeszéd alakításában, tevékenysége pedig világméretű közösségvállaláshoz vezetett egy egész nemzedék számára.
Miért is kampányol pontosan?
A tudomány álláspontja szerint a jelenleg zajló globális felmelegedés megállításához szinte nullára kellene leszorítanunk a szén-dioxid kibocsátást 2030-ig. Ennek eléréséhez azonban szigorú törvényekre lenne szükség mindenekelőtt, valamint az új technológiákat kellene támogatni, amelyek a megújuló energiaforrások használatát és elterjesztését segítik elő. Emellett pedig természetesen a fogyasztói magatartás változására is hatalmas szükség van: a fogyasztás csökkentésére, a takarékoskodásra és a tudatosságra. Minél gyorsabban kell azonban cselekednünk, később ugyanis sokkal bonyolultabb és egyben költségesebb is lesz a hőmérséklet emelkedésének megakadályozása.
Greta Thunberg munkásságáról, valamint a bolygónkon végbemenő folyamatokról tudományos kutatásokra és statisztikai adatokra támaszkodó könyv jelent meg nemrég hazánkban, Greta vagyok címmel. A rövid fejezetekben naprakész adatok segítik az olvasót a tudományosan pontos, mégis közérthető formában bemutatott információ megértésében, olyan kérdésekre válaszolva többek között, hogy mit jelent az éghajlatváltozás, milyen következményekkel jár a jelenben és főleg a jövőben, valamint, hogy mit kell tenniük a kormányoknak, és mit tehetünk mi azért, hogy feltartóztassuk a folyamatot.
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon!