A világ vezető klímatudósai arra figyelmeztetnek, hogy a Golf-áramlat és az Észak-atlanti-áramlat rendszerének összeomlása akár már 2025-ben bekövetkezhet, ami drámai éghajlati következményeket hozhat Európa és a világ számára.
A világ vezető klímatudósai már évekkel ezelőtt kifejezték aggodalmukat amiatt, hogy az atlanti meridionális áramlási rendszer (AMOC) – amelynek része az Észak-atlanti-áramlat és a Golf-áramlat is – összeomolhat, drámai változásokat előidézve a globális éghajlati viszonyokban.
Mi is ez a két áramlat?
Az atlanti meridionális áramlási rendszer, amelynek a Golf-áramlat is a része, egy globális óceáni szállítószalagként működik, amely hőt szállít a trópusokról az északi régiók felé. Ahogy a meleg víz északra halad, lehűl, és sűrűbbé válik, végül a tenger mélyére süllyed, majd dél felé áramlik vissza. Ez a ciklikus folyamat segít szabályozni a föld éghajlatát és fenntartani a stabil éghajlati viszonyokat.
Az Észak-atlanti-áramlat a Golf-áramlat meleg vizű, északkeleti irányú folytatása, ugyanis a Golf Írországtól nyugatra két ágra szakad. Egyik ága, a Kanári-áramlat délre tart, míg a másik észak felé folytatja útját Északkelet-Európa partjai mentén, ahol jelentős melegítő hatása van az éghajlatra.
Miért került veszélybe az áramlási rendszer?
A legújabb kutatások aggasztó jeleket tártak fel az AMOC lassulásáról, a tudósok pedig arra figyelmeztetnek, hogy a rendszer néhány évtizeden vagy akár már pár éven belül is összeomolhat, ha nem történik gyors beavatkozás.
Az egyik legnagyobb kockázatot a sarki jég olvadása jelenti. Ez a globális felmelegedés miatt friss vizet juttat az Atlanti-óceánba, ami megnehezíti a sűrűbb víz lesüllyedését – ez pedig megzavarhatja az egész AMOC rendszert.
„Mini jégkorszak” és tengerszint-emelkedés vár ránk
Egyes kutatók szerint a helyzet annyira súlyos, hogy rövid időn belül összeomolhat az áramlási rendszer. Ennek következtében olyan hideggel kell majd szembenézni Európában, ami ellen a legmelegebb télikabátjaink sem nyújtanak védelmet. Gyakorlatilag egy „mini jégkorszak” köszönthet be a kontinensen, míg Amerika jelentős tengerszint emelkedéssel szembesülne.
Az atlanti meridionális áramlási rendszer összeomlása különösen súlyosan érintené az Egyesült Királyságot és Európa észak-nyugati részét, ahol a téli átlaghőmérséklet akár 10-15 Celsius-fokkal is csökkenhet. Ennek következtében az éghajlat jelentősen hidegebbé válhatna, ami kihatna a mezőgazdaságra is, hiszen az ennyire drasztikus hőmérséklet-csökkenés megnehezítené a növénytermesztést és az állattenyésztést.
Az Atlanti-óceán partvidéke mentén jelentős mértékben emelkedne meg a tengerszint. Ennek következtében New York, Miami és New Orleans városait fokozottan fenyegetnék az árvizek és az időjárási szélsőségek. Ezáltal komoly kockázatnak lennének kitéve az ökoszisztémák, különösen a tengeri, illetve tengerparti élőhelyek, amelyek a halászati tevékenységet is veszélyeztetnék.
Az AMOC esetleges összeomlása a trópusi esőöv és a monszunrendszerek működésében is súlyos következményekkel járna. Az esőöv délebbre tolódhatna, ami pusztító szárazságokat és vízhiányt okozna számos, mezőgazdaságra támaszkodó trópusi régióban, tovább fokozva világszerte a környezeti hatások miatt már most is számos helyen kiéleződő geopolitikai feszültségeket.
Még megelőzhető a baj?
Noha az AMOC összeomlásának kockázataira egyre többen hívják fel a figyelmet, nem minden tudós ért egyet az aggodalmakkal. Szerintük a rendszer annyira komplex, hogy az előrejelzések bizonytalanságai miatt további kutatások szükségesek a folyamatok pontos megértéséhez. Úgy vélik, a tisztánlátáshoz az összeomlás valószínűségét és esetleges következményeit illetően az atlanti-óceáni áramlatok hosszú távú megfigyelésén és elemzésén keresztül vezet az út.