A napokban érdekes kérdést tettek fel nekem: elképzelhetőnek tartom-e, hogy a fociklubok is tudatosabban foglalkozzanak a fenntarthatósági kérdésekkel és nem kizárólag úgy, hogy modern stadionokat építenek? Tekintve, hogy talán a világ legnépszerűbb sportágáról van szó, nem csak el tudom képzelni, hanem egyenesen fontosnak is tartanám. Lássuk, mit lehetne kezdeni a „fenntartható” foci jelenségével, azaz miért lenne fontos, hogy a fociklubok a fenntarthatósággal is foglalkozzanak?
Múlt szombaton magyar focimeccsen jártam, itt szegezték nekem a kérdést. Azt nem titkolom, hogy a focimeccsre járás, a magyar foci iránti megfeszült figyelem nem tartozik bevett szokásaim közé – de azt tudom és értem, miért volt nagyszerű az Aranycsapat, vagy miért csodálatos a tavaly nyári EB-szereplésünk, és hogy éppen mi az a frusztráltság, ami átlengi a magyar foci mindennapjait. Meg tudom különböztetni a zöldet a lilától, a kéket a pirostól, de hogy ki hány gólnál jár éppen, kit miért állítottak ki a legutolsó meccsén, ezt meghagyom az ínyenceknek – akik nem mellesleg sokan vannak a környezetemben is.
Nem egyszerű dolog a fociról írni, kényes téma ez Magyarországon. Fontos kitétel azonban, hogy mielőtt bármilyen elemzésnek alávetem ezt a sportot a fenntarthatóság viszonyrendszerén belül, elismerem és tiszteletben is tartom, hogy ez a sport igen sok ember számára nagyon fontos dolog. Azt látom, olvasom és tapasztalom, hogy a foci végig követi az életüket, adott esetben fiatalon játszották, van egy kedvenc csapatuk, amivel sokszor együtt lélegeznek, és persze nem kevés szenvedéllyel élnek meg egy-egy összecsapást. És ez nem csak a magyar viszonyokra értendő – úgy általában, ahol van foci, ott van csoportos foci-szeretet.
A fentiek miatt viszont kétségtelen, hogy ez egy olyan közeg, ami rengeteg emberhez eljut – márpedig a népszerűséggel óhatatlanul felelősség jár. A meccs apropóján két dolog foglalkozatott: ez az elérés, és az az épített környezet, amit a lelátóból magam előtt látok. Tehát ha azt kérdezik, hogy kell-e egyáltalán foglalkoznia a focinak a fenntarthatósággal akkor azt tudom határozottan válaszolni, hogy igen, hiszen nevelő hatással lehet arra, aki nézi. És mivel nagyon sokan nézik, ezért ebben is érdemes tudatosabbnak lenniük a kluboknak és nemzeti-nemzetközi szövetségeknek. Kis foci – kis felelősség, nagy foci – nagy felelősség.
Hogyan tud egy fociklub tenni a fenntarthatóságért?
Ebben három irányt látok:
Azon keresztül tud tenni a fociklub fenntarthatóságért, amire a játékával nevel, amiről a játékával üzenetet közvetít, és amilyen módon alakítja ki a stadionját.
Tudományosabban fogalmazva: az értékek átadásán keresztül, a közvetített üzeneteinek tematikáin keresztül, és még az infrastruktúra technológiai korszerűsítésén keresztül.
Az első két kategóriáról annyit tudok most megállapítani, hogy a fociban a csapatban együttműködés logikája az egyik legerősebb elem – pont úgy, mint bármely más csapatsportban. Ez arra nevel, hogy az egyén saját érdekeit helyezze a csapat érdeke alá, és azért kitartóan küzdjön, tehát hasznos tanítása a közösségben létezésnek. Ez pedig alapvetése a fenntarthatóságnak, a fenntarthatóság társadalmi dimenziójának.
Viszont egy stadion infrastruktúrájának fenntarthatósági szempontú korszerűsítése az egyik legnagyobb – ugyanakkor kézzelfogható eredményeket hozó – feladat, hiszen ezek ugyanis rengeteg energiát, vizet, alapanyagot igénylő épületek. És habár a technológiák ismertek és bizonyítottak, a rendszerbe helyezésük szakembert próbáló feladat. Ezt mi sem támasztja alá jobban, mint az, hogy a világ azon részein építik fel vagy újítják fel a stadionokat ezen elvek mentén, ahol a források nem jelentenek problémát.
Volt szerencsém nekem is látni az Allianz Arénát, az FC Bayern München és a TSV 1860 München focicsapatok stadionját. Az Allianz Aréna elkészültével nem csak egy új futballstadion született meg, hanem egy új – München város nevéhez fűződő – jellegzetesség is, a 2.874 „légpárnából” álló külső burkolattal, mely piros, fehér és kék színekben is képes pompázni. A stadion építői és tulajdonosai egyaránt büszkék az építményre. Attól függően, hogy melyik csapat játszik, az egész stadion vagy kék vagy piros vagy fehér színben világít. Formája után „gumicsónak”-nak is becézik.
A világ egyik legmodernebb, fenntarthatósági alapelveket is követő focistadionja: az Allianz Aréna.
Az Allianz Aréna híres külső szerkezetének közelképe.
Az Allianz Aréna a fenntarthatósági elvárásoknak pedig többek között azzal tesz eleget, hogy az a szignifikáns mennyiségű fényforrás, amivel nemcsak a pályát és a nézőteret, de a stadion külsejét is megvilágítják, mind LED technológián alapul. Több, mint 300,000 darab LED-et használtak fel a stadion 26,000 négyzetméteres külső szerkezetének világításához. Ez a külső szerkezet továbbá tűzbiztosnak lett megtervezve, ami a világítástechnikához nyilván elengedhetetlen. Emellett is a felhasznált LED-ek 60%-ot képesek az energiahasználatban spórolni a hagyományos technológiákhoz képest.
Az anyaghasználatban is megfelel a legújabb technológiának az Allianz Aréna szerkezete: feszített membránszerkezettel borították be a különleges formát. A modern stadionok 90%-a ezzel a technológiával épül már, mivel az anyag könnyű, ezáltal az alépítmények szintén „könnyíthetők", miáltal a beruházások összköltsége is csökkenthető. Ezáltal is megfelel a fenntarthatósági kritériumoknak.
Mindezek alapján szerintem érdemes a fociban, pontosabban a fociklubokban is gondolkodni, amikor a fenntarthatóság értékeinek terjesztésén gondolkozunk. Ez egy nagyon nemes sport alapvetően, megfelelően képviseli a csapatszellemet, amit a fenntarthatósági rendszerek kiépítéséhez is muszáj gyakorolnunk. A gyakorlati fenntarthatósági megoldásokat is közvetítő létesítmények között kiemelkedik a müncheni Allianz Aréna. De ahogy az lenni szokott, a müncheni klubok nem képviselik a nagy átlagot - nem tekinthetünk el attól, hogy melyik klubnak mekkora erőforrásai vannak. Így aztán az persze további gondolkodást igényel, hogy a kevésbé szerencsés csillagzatú fociklubok mit tudnak tenni a fenntarthatóságért. Én mindenesetre reménykedem.
Érdekes olvasnivalók a téma iránt fogékonyabbaknak:
További érdekes összefoglalása annak, hogy milyen technológiai megoldásokat találtak ki a stadionok környezettudatos, és ezáltal fenntartható energiaellátásának megoldására:
https://www.theguardian.com/sustainable-business/2014/oct/02/sustainability-football-green-game-sport
A részleteket kedvelőknek itt vannak az Allianz Aréna érdekes paraméterei (angol nyelven):
https://allianz-arena.com/en/arena/facts/general-information
Akit esetleg érdekelnek a stadionok építészeti megoldásai, különösen a membránszerkezetek, annak ajánlom ezt a magyar nyelvű építészeti írást:
http://www.magyarepitestechnika.hu/index.php/2014-6/1995-az-epiteszek-nagy-kedvence