Tanyavillamosítási programon töri a fejét a kormány, derült ki a minap az energiafocus hírportál értesülései alapján. A hírportál által „elfogott”, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által a szolgáltatóknak küldött levél szerint a munka a költség-haszon elemzés fázisában lehet, hiszen abban elsősorban arra kíváncsi a tárca, hogy mekkora költséggel járna a hálózatra egyelőre nem csatlakozó tanyák bekapcsolása a vezetékrendszerbe.
Jelenleg mintegy 300 ezer honfitársunk él mintegy 80 ezer tanyán szerte az országban. Ezek között akadnak olyan idős emberek, akik világ életükben tanyán éltek, akadnak olyanok, akik a városi hajtás és anyagi terhek elől költöztek ki egy tanyára és onnan járnak dolgozni, illetve az utóbbi időben jelentősen megnőtt a nyaralóként használt majorságok száma is. Az érintettek köre tehát elég heterogén.
Éppen úgy, mint a tanyák villamos energiával való ellátottságának műszaki megoldásai. Egy jelentős részüket már valamikor az 1970-es években rákapcsolták az országos elektromos hálózatra. Egy másik részüknek a tulajdonosai valamilyen alternatív megoldással oldották meg az energiaellátását. Sok esetben, főleg a tanyabokrok esetében, közösségi energiaellátással is találkozni lehet. Áram nélkül leginkább az idős, vagy nagy szegénységben élő tanyasi emberek tengetik napjaikat.
A probléma tehát valós, ha nem is érint kiugróan sok embert.
Behálóz a hálózat
Legalábbis úgy tűnik, hogy ez lenne a kormányzat terve – minden tanyát rákapcsolni a hálózatra. Ez persze nem kis összegbe kerülne. A levél tartalma arra enged következtetni, hogy ezt a költséget a szolgáltatók elosztói tevékenységet ellátó alvállalatai lehetnek kénytelen lenyelni. Ez az energiafocus információ szerint a csatlakozás kiépítése az egymillió forintot is elérheti tanyánként, de ez a mai árakat ismerve még egy alábecsült összeg lehet. Nem kérdés, hogy ezek a beruházások soha nem térülnének meg, ráadásul az is előre látható, hogy a jelenleg nem villamosított tanyák jelentős része – ne feledjük, ezeket többségében idősek, leszakadó társadalmi rétegek lakják – akár egy évtizeden belül elhagyatottá válhat. Ez esetben voltaképpen építtetne a kormány egy vezetéket a semmibe, aminek a költségei idővel beépülnek a többi fogyasztó díjaiba.
Külön érdekessége a kormányzati terveknek, hogy az eddig szigetüzemben működő – azaz a villamos energiát saját maguk által előállító – tanyákat is bekapcsolnák a rendszerbe. A kérdés csak az, hogy minek? Nyilván fel lehet hozni az ellátásbiztonságot indokként, de vajon költséghatékony – és ezáltal fenntartható-e – ez a megoldás? Nem vagyok benne biztos. Elég csak arra gondolni, hogy a fejlesztés költségei még száz év múlva sem biztos, hogy megtérülnek a rendszerhasználati díjakból, egymillió forintot pedig kevés tulajdonos bírna egyben kifizetni a vezetéklétesítésért.
Meggyőződésem, hogy megfelelően átgondolt kiépítés mellett a szigetüzem igenis lehet alternatívája a hálózatra kapcsolásnak a tanyavillamosítás esetében. Ehhez a technika ma már alapvetően adott, a napelemek ára például jelentősen csökkent az elmúlt években, egyre megbízhatóbban működnek, csakúgy mint a háztartási méretű szélerőművek. Az igaz ugyan, hogy a villamos energia tárolása ma még elfogadható áron nem feltétlenül megoldott háztartási méretben sem, de ezen a helyzeten segíthetne egy back-up generátor is. Technológiai értelemben tehát nincs akadálya a szigetüzemnek.
A nagy árzuhanás ellenére a berendezéseket azért még nem adják ingyen. A tanyasi életformával hosszú távon tervezők számára lehetne egy pályázatot kiírni az eszközök beszerzésének támogatására. A belátható időn belül elnéptelenedő tanyák esetében pedig, a berendezéseket például beszerezhetné az önkormányzat, vagy valamilyen erre hivatott szerv, amelytől utána bérelné, lízingelné azt a tanyatulajdonos. Így a berendezés a tanya elnéptelenedése esetén visszaszállna az önkormányzatra, amely ezek után például felszerelhetné azt a közintézményei energiellátásának támogatására. A lehetőségek tárháza korlátlan, csak egy kis kreativitás kellene, meg hit abban, hogy a szigetüzem és a megújuló energiaforrások képesek megoldani a problémát.
Nem kell feltétlenül mindenkit behálóznia a hálózatnak.
Amennyiben tetszett a bejegyzésünk, kövess minket a Facebookon!