Utolsó kommentek:

Puller István 2024.03.15. 14:38:54

Garamszentkereszten ugyanis egy ideje nem szedik össze. Mintegy két és fél hét alatt képez 40 cm vastagságú, egyenletes réteget.

Bejegyzés: Az eldobott cigicsikkekből akár útburkolat is készülhet

na4 2024.03.13. 14:51:49

@gigabursch: Nem kérdőjelet írtam, hanem egy grafikus helyeslő hüvelykujj felfelé jelet, csak a rendszer ?-ként jelenítette meg. Csak azt akartam mondani, hogy teljes mértékben egyetértek Veled.

Bejegyzés: Az afrikai nők szerepe a fenntartható fejlődésben

gigabursch 2024.03.12. 21:07:49

@na4:
Ezt mondom.
Oda bármilyen segélyt és képzést csak gumióvszer formájában szabad vinni.

Bejegyzés: Az afrikai nők szerepe a fenntartható fejlődésben

na4 2024.03.11. 21:40:06

„…üzletileg még messze nem életképesek…” Az egészből ordít, hogy ez egy politikailag erőltetett, megvalósíthatatlan méregdrága utópia, ami a kisemberek, a középosztály és országok/gazdaságok teljes lecsúszásához vezet majd. Ez már látszik az EU egyre csökkenő versenyképességéből, vagy a rémisztő németországi példából: soha nem látott mennyiségű céges csőd, elvándorló iparágak, recesszió, száguldó infláció, csillagászati energia árak, gazdatüntetések, társadalmi elégedetlenség mindenhol, stb. A német zöld kormány áldásos tevékenysége. De Kanada is szépen halad a lejtőn lefelé, és Ausztráliai is. A zöld startup-ok pedig az ún. „subsidy hunter”-ek, támogatás vadászok. Összeállnak néhányan, írnak egy üzleti javaslatot, ami csak úgy hemzseg a varázsszavaktól, hogy „climate change”, „netzero”, „energy transition”, „global warming”, „decarbonization”, stb. majd elmennek az ostoba, semmihez sem értő, korrupt politikusokhoz, akik az adófizetők nehezen, vérrel verítékkel megkeresett adóit a zsebükbe tesztik állami támogatás (subsidy) címén. Majd egy év után a startup-ok széttárják a karjukat: sorry, nem jött be. De a pénzt már zsebre tették. Nos így megy a zöld ámokfutás az adófizetők kifosztásával. De közben recseg ropog már a rendszer, egyre többen ismerik fel, hogy a király meztelen. Lsd. európai farmerek és többiek.

Bejegyzés: Jórészt a green-tech cégek kezében van a fenntartható jövő

na4 2024.03.11. 18:18:00

@gigabursch: ?

Afrika a világ legnagyobb környezetszennyezője. Jártam Észak Afrikában. Elképesztő, ami ott megy. A saját xarukban hemperegnek.

Bejegyzés: Az afrikai nők szerepe a fenntartható fejlődésben

gigabursch 2024.03.10. 20:32:03

A gumióvszer szakszerű használatával összefüggésben sok múlna rajtuk...

Bejegyzés: Az afrikai nők szerepe a fenntartható fejlődésben

P806 2024.02.25. 06:15:11

Tisztelettel,

ezeket:

„A légkörben található szén-dioxid megkötésével a fák lassítani tudják a klímaváltozást, ráadásul minél idősebb egy fa, annál nagyobb a lombkoronája, ezáltal még több káros anyagot képes kiszűrni. Az árnyékban nevelt fák szabályozzák a hőmérsékletet és a páratartalmat a növény körül, ezáltal optimalizálják a térség mikroklímáját. Nem is beszélve arról, hogy az árnyékukban más növények is megélnek, amelynek következtében gazdagabb lesz a táj ökoszisztémája.”

meg kéne ismertetni és elfogadtatni mind a magyar állami, mind az összes nyomorult környezetpusztító önkormányzat vezetőivel.

Amíg ez nem lesz, nem vagyunk különbek a brazil erdőirtóknál és unokáink közvetett gyilkosainál.

Bejegyzés: A kakaó segíthet megmenteni a világot?

teglascs 2024.02.16. 14:05:06

Teljesen -politikai hovatartozástól függetlenül- egyértelmű kellene legyen, hogy bármiféle "kutúrsivatag" (a száz hektáros kukoricaföld, a házak közötti rövidre nyírt gyep, stb.) mind-mind olyan növénnyel borított felület, amely a biodiverzitást tekintve szegényes, a jövő tekintetében -ebből a szempontból- nem szerencsés megoldás.
Egyet kell értenünk azzal, hogy ami esetenként csúnyának nevezhető (pl. a link szerinti "gyep"), ökológiailag mégis előre mutató lehet.

Bejegyzés: Gondozatlan, de hasznos – a csúnya kertek a biodiverzitást is erősítik

Jochan 2024.02.11. 17:54:46

Úgy gondolom, hogy nagyon fontosak a cikkek mondanivalója. Igen jó lenne, ha sokan követnék ezt a magatartás formát, és a leírtakat. Sajnos még nem erre tartunk.

Bejegyzés: 5 könnyen megvalósítható kezdeményezés, amivel fenntarthatóbbá tehetjük a hétköznapjainkat

na4 2024.02.11. 10:37:06

Megint a tévedések hosszú sora. Fúziós energia sosem lesz a Földön, mivel egész egyszerűen nincsenek meg hozzá azok a körülmények, mint a Nap-ban, és a csillagokban. A Nap centrumában kb. 250 milliárd bar nyomás, és kb. 15 millió K hőmérséklet uralkodik, amit itt a Földön soha nem tudnak előállítani. Amivel próbálkoznak az a nagyobb, kb. 100 millió °C hőmérséklet, amit viszont semmilyen szerkezeti anyag nem bír ki. Egy ilyen forró plazma egybentartása a másodperc töredékéig lehetséges csupán rendkívül erős mágneses térrel, aminek a létrehozása több energiát emészt fel, mint egy kisváros éves villamosenergia fogyasztása. Nagy üzlet, tényleg. Évről évre csak halmozódnak a nehézségek és a kihívások. A kísérleti reaktoron dolgozók (ITER3) pedig nagyon jól tudják mindezt, de nagy üzlet évtizedeken át etetni a semmihez sem értő ostoba politikusokat (majd most jön a nagy áttörés…) hogy pénzeljék ezt az utópiát, és ők búsás fizetéseket tudjanak bezsebelni az adófizetők nehezen, vérrel és verítékkel megkeresett adóiból. Na ezért végtelenül erkölcstelen az egész.
A hidrogén hasonló módon egy utópia. A hidrogén nem energia forrás. Ahhoz, hogy hidrogént kapjunk, nagy energiákat kell befektetni. A vegyészmérnökök immáron több mint 120 éve próbálták munkára bírni a hidrogént – eredménytelenül. Az elektrolízist meg már az elején elvetették éppen az energiaigényessége miatt. Mindemellett a hidrogén egy értékes ipari gáz, mert ipari folyamatokban lehet előnyösen használni, mint pl. kénmentesítés, ammónia és műtrágya gyártás és élelmezés, stb. De ennyi. Nem energia forrás. Leghatékonyabban, ipari méretekben pedig földgázból lehet előállítani – fúj, fosszilis. Megy a képmutatás ezerrel.
A másik nagy tárgyi tévedés, hogy a fosszilis anyagok csak energia hordozók. Azok is, de emellett a petrolkémiai ipar alapanyagai is. Miből lenne az a sok ezer használati eszközök, amiket minden nap használunk, mint pl. a számítógépeink, a mobil telefonjaink, a gyógyszereink, a ruháink, és és és, felsorolni is lehetetlen. Mivel gyógyítanának pl. az orvosok, amikor az orvosi műszerek 99%-a műanyag, ami olajból és gázból készül? Még a szélturbinák, a napelemek és az elektromos autók alkatrészeinek is jelentős hányada műanyagból készül, amit a petrolkémiai ipar állít elő olajból és gázból. Na ezaz, amire a sötétzöldek sosem adnak választ, csak megy az ámokfutás. Elég Németországra nézni, amely a szemünk láttára omlik össze a sötétzöld kormányuk alatt. Elképesztő a pusztítás, amit végeztek.

Bejegyzés: Klímavédelem: megoldóképlet helyett tanuló rendszerek

na4 2024.02.03. 17:33:21

Na végre egy okos dolog. Klíma, széndioxid és global warming hisztéria helyett recycling, környezet védelem. Helyes.

Bejegyzés: Az egyszer használt, majd kukába dobott PET-palackok ideje lejárt

na4 2024.01.21. 17:16:41

Chicago-ban -40°C, -45°C van. Nem tudják feltölteni a Tesla-kat. Bravo. Ez én diesel autóm még nagy hidegben is pöccintésre indul. A töltés pedig egyáltalán nem gond. Kb. 30 másodperc. :-)))

Bejegyzés: A szemünk előtt alakul át a téli időjárás

zuulululu 2024.01.15. 08:25:00

Első lépés : kedveltesbol tartott kutya + macska + stb brutal (50-100%) adóztatása. Ezt indirekt módon a táplálék / kiegészítők /stb-re kell ratenni.

Bejegyzés: Nemcsak az embereknek, hanem a háziállatoknak is lehet csökkenteni az ökolábnyomán

na4 2024.01.14. 17:51:38

Norvégia hó alatt. Egyes helyeken 3m-es hó van. Soha nem látott hideg az USA-ban. Egyes helyeken a hőmérséklet -45°C. Globális felmelegedés, ugye? Ja persze.

Bejegyzés: A szemünk előtt alakul át a téli időjárás

na4 2024.01.11. 18:58:43

2024.01.07-én Svédországban soha nem látott hóvihar. 1000 autó ragadt a hóban. Global warming, ugye? A klímahisztérikusok már a 2000-es években azt harsogták, hogy 2015-ig a hó is teljesen eltűnik a Földről. Ja tényleg.

Bejegyzés: A szemünk előtt alakul át a téli időjárás

na4 2024.01.11. 18:14:14

Már bocsánat, de megint megy a rémisztgetés. Most januárban éppen régóta nem látott hideg van, 2023.december 14-én Moszkvában 150 éves hórekord dőlt meg éppen, fél méteres hó esett, az USA-ban jelenleg éppen hókáosz van, New York, Massachusetts, New Hampshire teljesen behavazva, Toronto-ban hóvihar. Fél fok? Annyit meg sem érez az ember. A Föld történelemben ennél sokkal melegebb időszakok is voltak. Túlélte az élet? Nagyon is. Hatalmas erdőségek borították a Földet, új fajok sokasága keletkezett ezekben az időkben. Ráadásul hol, miként, mivel mérték ezt a hőmérsékletet, hogyan átlagolták? Egy ilyen végtelenül bonyolult, nemlineáris és kaotikus rendszert, mint a Föld éghajlata nem lehet egyetlen kiragadott mérőszámmal jellemezni. Ez nem egyéb, mint kuruzslás. Ráadásul az emberiség történelmében akkor voltak virágzó korszakok, amikor melegebb volt, pl. római kor (medieval warm period). Amikor pedig hideg volt (Little Ice Age a 19.sz.-ban), akkor éhinség és pusztulás volt. Akkor melyik jobb? Vagyis elég már a rémisztgetésből. Nincs klíma vészhelyzet, nincs ilyen, hogy 1.5°C küszöbérték, vagy a sokat szajkózott tiping point, a billenőpont, ami után már nincs visszaút. Ezek otromba butaságok.

Bejegyzés: A szemünk előtt alakul át a téli időjárás

Jochan 2024.01.09. 13:04:43

Tisztelt ifj. Chikán Attila Úr! Örömmel olvastam az írását. Hasonló gondolatok fogalmazódnak meg bennem is. A globális melegedés, a szén-dioxid kibocsátás, az iható víz csökkenés, a hulladékok kezelése, a levegő, a víz, a talaj védelme, stb. Létfontosságú dolgok. A Föld klímájának védelme mindenek előtt.

Bejegyzés: A szemünk előtt alakul át a téli időjárás

2023.12.24. 04:39:29

@antisocialnetworkagain:
Az idő mint tényező nagyon fontos, eddig akár évmilliók alatt bekövetkezett éghajlat változásokhoz könnyen alkalmazkodik az adott élőlény, a jelenlegi változás üteme példátlan, talán a szuper vulkán kitörésekhez/meteor becsapódásokhoz hasonló esemény, azt meg már tudjuk, hogy azok is kihalási hullámot indítottak el.

Bejegyzés: Ez az ősrégi mohafajta lehet az utolsó mohikán

2023.12.24. 04:36:13

Szerintem ez nem vélemény cikk, hanem a meglévő trendek bemutatasa.
Ebből még nem nehéz belátni a közeljövőben bekövetkező változásokat az energetika terén.
Köszi.

Bejegyzés: A mesterséges intelligencia az energetikában is rendet rak
süti beállítások módosítása